Перейменування Южного: в місті шукають нові варіанти назви

17:57 07.07.2023

В Южному почався збір пропозицій для нової назви міста. Активний старт процесу перейменування Южного дала місцева робоча група зі зміни назви міста. З 7 липня по 7 вересня міськрада прийматиме варіанти нових топонімів.

У історичному процесі вибору нової назви населеному пункту можуть взяти участь мешканці міста, трудові колективи та громадські організації. Назви, які могли б історично підійти Южному презентує дослідницька група міського музею. До процесу обіцяють долучити істориків та краєзнавців з національної комісії стандартів державної мови.
Учасники робочої групи розглядають можливість збирати пропозиції містян за допомогою облаштування наметів або точок у громадських місцях. Там фахівці міськради будуть приймати пропозиції з варіантами назв міста через спеціальні анкети. В рамках першого засідання комісія обговорила можливість брати участь у процесі перейменування онлайн.
Після двох місяців збору пропозицій нової назви, стартує період консультацій та громадських обговорень. Цей період триватиме до 7 жовтня. У жовтні Южненська міськрада має повідомити Кабінет міністрів про результати громадських слухань та остаточний варіант нової назви міста. Якщо місто не дійде згоди з найменуванням, Верховна Рада має право затвердити свою назву. Ймовірно це може бути варіант прямого перекладу «Южне» - «Південне».
Процес перейменування Южного стартував ще в 2021 році. Зокрема, 3 листопада 2021 року Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь звернувся з листом до Южненської міської ради. У листі йшлося про прохання привести у відповідність до правопису, стандартів державної мови та вимог статті 41 Закону назву населеного пункту.
Обговорення процесу перейменування відновилось у квітні 2022 року, також після звернення Тараса Креміня. Остаточно Южне було включене до Переліку сіл, селищ, міст, назви яких не відповідають стандартам державної мови 22 червня 2023 року. Місто потрапило до 2 категорії: «Назви сіл, селищ, міст, які не відповідають лексичним нормам української мови, зокрема стосуються російської імперської політики (російської колоніальної політики)». Населеним пунктам з цього списку пропонують запропонувати нову назву в установленому законодавством порядку.